Bugün, 2Ç12 rakamlarının açıklanmasıyla gözümüze çarpan Mondi Tire Kutsan’ı (TIRE) Editörün Seçimi bölümümüzde kısa bir biçimde inceleyeceğiz. Karton/mukavva sektöründe faaliyet gösteren Mondi Tire Kutsan halihazırda ucuz denemeyecek çarpanlarla işlem görmektedir. Hissenin gözümüze çarpmış olmasının sebebiyse, son dönemde şirketin mali performansıyla hisse performansı arasında ciddi bir ayrışma yaşanmış olmasıdır. Aşağıdaki grafikte Mondi Tire Kutsan’ın son 8 çeyreklik faaliyet karı ve net karı gösterilmiştir:

TIRE Kar Momentumu

Görüldüğü üzere 2010 yılının son çeyreğinde kaydedilen faaliyet zararından sonra şirket istikrarlı şekilde faaliyet karını artırmıştır. Mondi Tire Kutsan’ın faaliyet karı son dört çeyrektir aralıksız şekilde yükselmiştir. Çeşitli dalgalanmalar görülmekle beraber, şirketin net karında da paralel bir artış trendi gözlenmektedir. Şimdi aynı dönemde TIRE’nin fiyat performansını inceleyelim:

TIRE Haftalık Grafik

İki grafik alt alta koyulduğunda, TIRE’nin pozitif kar momentumuna karşın hisse performansının zayıf kaldığı anlaşılmaktadır.  Kısa bir teknik değerlendirmeyle analizimizi tamamlıyoruz:

TIRE Grafik

TIRE grafiğinde dikkat çeken iki husus bulunmaktadır. Bunlardan ilki, Ağustos ayında kısa vadeli hareketli ortalamanın uzun vadeli ortalamayı tekrar yukarı kesmiş olmasıdır. İkinci önemli husus ise, son iki aylık süre zarfında TIRE’nin işlem hacminde bir miktar artışın gerçekleşmiş olmasıdır. Kuvvetli desteği 0,95 – 1,00 bandında bulunan TIRE’de yükselişlerde 1,26 – 1,28 arasındaki boşluğu hedef teşkil edebilir.

Önemli Uyarı
Bu sitede yer alan tüm yazılar üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ile düzenlenmiş tüm maddi ve manevi haklar Borsadan Hisse (www.borsadanhisse.com) sitesine aittir. Burada yer alan yorum ve bilgiler bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım Danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak Yatırım Danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Tags: