Yutan Ayı Formasyonu

Değerli okurların anımsayacağı üzere 6 Şubat ve 13 Şubat tarihlerinde genel piyasa şartları hakkında paylaştığımız yazılarda artık ihtiyatlı olma vaktinin geldiğini, volatilitenin artacağını belirtmiştik. Değerli okurların yoğun ilgi gösterdiği son İMKB 100 Endeksi teknik analizimizi yine 6 Şubat tarihinde yayınlamıştık. O çalışmada ihtiyatlı olmak için üç gerekçe öne sürmüştük. An itibariyle ihtiyatlı olmak için dördüncü ve beşinci teknik gerekçeler gündeme gelmiştir. Bunları paylaşmak adına bir güncelleme yapma ihtiyacı doğmuştur. Bu yazıyı haddimizi aşarak bize her daim ışık tutan Atilla Yeşilada üstada armağan ediyoruz. Lafı daha uzatmadan grafiklere geçelim:

İMKB 100 Grafik

İMKB 100 Endeksi’nin günlük grafiğinde, son günlerde arka arkaya (tam manasıyla mükemmel olmasa da) iki defa yutan ayı formasyonu oluşmuştur. Bu formasyon, incelemelerimizde tercih ettiğimiz Japon mum çubuğu grafiklerine özgü bir oluşumdur. Bugünkü çubuk, bir önceki çubuğu tamamen içine alıyorsa ve rengi de sarıysa formasyon oluşmuş sayılır. Grafik üzerinde endekste 2011 Ekim ayında, düşüşten önce şu ankinden daha net şekilde ard arda üç defa yutan ayı formasyonu oluşmuştur, bunu da grafik üzerinde işaretledik. Yutan ayı formasyonu oluşumu, daha evvel saydığımız gerekçelere ek olarak ihtiyatlı olmak için dördüncü gerekçedir. 60 dakikalık İMKB 100 grafiğiyle devam ediyoruz:

İMKB 100 Grafik

Burada geçen hafta ilk gevşeme başladığında, 50 çubukluk hareketli ortalama ehemmiyet kazanmıştır. Endeks geçen Perşembe günü tam bu seviyede durmuş, Cuma günü bu seviyeyi aşağı kırmış, Pazartesi günü bu seviyenin üzerine çıkmaya çalışmış fakat Salı günü bu sefer daha sert şekilde hareketli ortalamayı aşağı kırmıştır. 60 dakikalık grafikteki 50 çubukluk hareketli ortalama ehemmiyetlidir, takip edilmelidir. Tekrar aşağı kırılmış olması ihtiyatlı olmak için beşinci gerekçedir.

Paniklemek için halen bir sebep olmamakla birlikte mevcut şartlar altında volatilitenin devamı beklenebilir.

Önemli Uyarı
Bu sitede yer alan tüm yazılar üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ile düzenlenmiş tüm maddi ve manevi haklar Borsadan Hisse (www.borsadanhisse.com) sitesine aittir. Burada yer alan yorum ve bilgiler bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım Danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak Yatırım Danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Tags: