Bir altın teknik güncellemesiyle değerli okurların karşısındayız. Dolar cinsi ons altın grafiğiyle başlıyoruz:

Ons Altın Grafik

Ocak ayı ortalarında paylaştığımız son altın teknik analizi çalışmamızda, Dolar cinsi ons altının $1630‘deki pivot noktasını zorlanmadan yukarı kırdığını paylaşmıştık. Düşüş trendi bu şekilde sona erdikten sonra ons altın yükselişini $1750′ye kadar devam ettirdi. $1750 civarından ise bir miktar kar satışı geldi. Şu anda ons altının kısa ve uzun vadeli hareketli ortalamaları $1650 civarında bir araya gelmiştir. Altın için kuvvetli destek bir önceki pivot noktasıyla hareketli ortalamalar arasında kalan bölgede, yani $1630 – $1650 bandındadır. Yukarıdaki dirençler ise sırasıyla $1800 ve $1900‘dedir. Ons altın için daha önce belirttiğimiz uzun vadeli $2100 hedefi geçerliliğini korumaktadır. TL cinsi gram altın grafiğiyle devam ediyoruz:

Gram Altın Grafik

TL cinsi gram altın grafiği incelendiğinde, altının yaklaşık 6 aylık bir aşağı dik üçgen düzeltme formasyonuna girdiği görülmektedir. Bu formasyonun tabanı gram altın için kuvvetli destek teşkil eden 95 TL seviyesindedir. Üçgenin üst kenarıysa şu an 98,50 TL civarındadır. Bu üçgen formasyonunun en geç iki ay içerisinde ya aşağı ya da yukarı kırılması beklenebilir. Tamamlanması aylar süren bir formasyon olduğundan, kırıldığı vakit gram altın fiyatında sert hareketler yaşanabilir. Şu anda uzun vadeli hareketli ortalama, halihazırda kuvvetli destek bölgesi olan 95′e iyice yaklaşarak buradaki desteği daha da kuvvetli hale getirmiştir. Üçgenin yukarı kırılma ihtimali, aşağı kırılma ihtimalinden daha yüksek görünmektedir. 95 TL seviyesinde bulunan destek kırılmadığı sürece gram altının 120 TL‘deki uzun vadeli hedefi geçerliliğini korumaktadır.

Önemli Uyarı
Bu sitede yer alan tüm yazılar üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ile düzenlenmiş tüm maddi ve manevi haklar Borsadan Hisse (www.borsadanhisse.com) sitesine aittir. Burada yer alan yorum ve bilgiler bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım Danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak Yatırım Danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Tags: