Son dönemde yaşanan fiyat hareketlerine istinaden Dolar/TL kuru için bir güncelleme yapma vakti gelmiştir. 6 Ocak 2012′de paylaştığımız Dolar teknik analizine çeşitli göndermelerde bulunacağımızdan, değerli okurların öncelikle o yazıya göz atmasında fayda vardır.

Dolar Grafik

Bir önceki analizimizde, Merkez Bankası’nın müdahaleleri sayesinde Dolar/TL’de fiyatlarla MACD endikatörü arasında negatif ayrışma oluştuğunu, eğer 1,90 seviyesindeki direnç kırılamazsa piyasa oyuncularının pozisyonlarını teknik görünüme uygun şekilde ayarlayabileceklerini belirtmiştik. Nitekim analiz tarihinden bugüne kadar geçen iki haftalık süre zarfında 1,90 aşılamamıştır ve Dolar ciddi şekilde gevşemiştir. Dolar 1,86 civarında gezinen kısa vadeli hareketli ortalamasında dahi tutunamamış, 1,83′e kadar gerilemiştir.

Böyle bir hareketten sonra en muhtemel senaryo konsolidasyondur. Global piyasalarda ciddi bir bozulma yaşanmadığı takdirde, Dolar/TL 1,80‘deki destek bölgesini test edebilir. 1,80′in ilk denemede kırılması zordur, önemli bir psikolojik seviye olduğundan oralardan bir tepki yükselişi gelmesi beklenebilir. Fakat Dolar/TL’nin esas kuvvetli destek bölgesi, uzun vadeli hareketli ortalamanın da yaklaştığı 1,75 civarıdır. İyimser havanın devam ettiği bir ortamda, Dolar/TL 1,75 – 1,80 bandı içerisinde konsolidasyona girebilir. Piyasaların tekrar bozulması halindeyse takip edilecek ilk direnç seviyesi kısa vadeli hareketli ortalamanın bulunduğu 1,86′dır; 1,90′daki kuvvetli direnç zaten bakidir.

Özetle, normal şartlarda Dolar/TL’nin 1,80′e doğru sarkıp oralardan yukarı tepki vermesi; iyimserliğin sürmesi halinde 1,75 – 1,80 bandında konsolidasyona girmesi, piyasaların bozulması halindeyse tekrar 1,86′yı denemesi beklenebilir.

Önemli Uyarı
Bu sitede yer alan tüm yazılar üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ile düzenlenmiş tüm maddi ve manevi haklar Borsadan Hisse (www.borsadanhisse.com) sitesine aittir. Burada yer alan yorum ve bilgiler bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım Danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak Yatırım Danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Tags: