Mango Gıda Analizi (MANGO) (12.10.2011)

Mango Gıda’da son dönemde yaşanan gelişmeler, yeni bir yazıyı zaruri kılmıştır. Ne mutlu bize ki, değerli okurlarımıza söz verdiğimiz tarihte yazıyı yayınlayabiliyoruz.

MANGO Grafik

Gelişmelerden ilki, Mango Gıda iştiraklerinden Sepken Gıda’nın ödenmiş sermayesinin bedelli sermaye artırımı yöntemiyle 250.000 TL’den 6.000.000 TL’ye çıkartılmasıdır. Mango Gıda sermaye artırımına 5,5 milyon ile katılmıştır. Fakat bu mebla şirket kasasından nakden çıkmamış, Mango Gıda’nın Sepken Gıda’dan alacaklarının silinmesiyle gerçekleştirilmiştir. Bir süredir piyasada Sepken Gıda’nın halka açılacağı söylentileri dolanmaktaydı. Bu sermaye artırımıyla birlikte söylentilerde gerçek payı olduğu varsayılabilir. Sepken Gıda önümüzdeki dönemlerde muhtemelen halka arz edilmeye çalışılacaktır.

Şirketten gelen açıklamaya göre, Mango Gıda 30 Eylül itibariyle Antalya’da serası ve buzhanesi olan bir araziyi peşin 3,5 milyon TL karşılığında satın almıştır. Şirket ayrıca bu arazinin etrafındaki bilimum tarlayı da 480.000 TL’ye alacağını açıklamıştır. Mango Gıda’nın Adana’da büyük bir buzhane içeren önemli bir paketleme tesisi yatırımının da bulunduğunu hatırlatmakta fayda vardır. Yeni satınalmanın şirketin büyüme hedefleri konusunda faydalı olacağı açıktır. Zaten Ayhan ve Mehmet Bey’ler büyüme konusunda attıkları adımlarla vaatlerini yerine getireceklerini net şekilde belli etmektedirler. Büyümeye dair son bir not ise, Mango Gıda’nın geçtiğimiz günlerde bir Rus şirketiyle bir yıl vadeli $10 milyon büyüklüğünde bir ihracat anlaşması daha patlatmış olmasıdır. Son dönemde $10 milyon $10 milyon baya bir ihracat anlaşması birikmiş oldu. Böylece önümüzdeki yıl ciroda belli oranda büyüme zaten garantilendi. Bizim endişemiz, bu hızlı büyüme sırasında karlılıktan iyice vazgeçilmesi ve bilanço yapısının gereğinden fazla riskli hale gelmesidir. MANGO’nun 3. çeyrek mali tabloları açıklanınca son durum hakkında daha net bir fikir sahibi olacağız.

Eylül ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla 3. çeyrekte şirketin ana ürün kolu olan yaş sebze – meyve fiyatlarındaki trendi irdeleyebiliyoruz.  Hatırlanacağı üzere, yaş sebze – meyve fiyatları 2010 yılının son çeyreğinde ortalama 20%, 2011 yılının ilk çeyreğindeyse yaklaşık 13% oranında kuvvetli artış göstermişti. Bunu yazın gelmesiyle birlikte 2011 2. çeyrekte ortalama -16%’lık bir gerileme izlemişti. Açıklanan Eylül rakamlarından anlaşılmaktadır ki, yaş sebze – meyve fiyatları 3. çeyrekte konsolide olmuş ve ortalama -2,5%’lik bir düşüş sergilemiştir. Fiyatlar geçen yılın aynı dönemine göre halen 10% yukarıdadır, bu da yıllık TÜFE’nin üzerindedir. Maalesef bu rakamlara göre MANGO’nun 3. çeyrek kar marjlarında beklediğimiz iyileşmenin gerçekleşmesi pek mümkün değildir. Hatta marjlarda bir miktar daha bozulma beklemek yerinde olacaktır. Marjların rahatlaması 2011 4. çeyrek ve 2012 1. çeyreğe kalmış gibi görünmektedir.

Netice itibariyle özetlemek gerekirse, önümüzdeki aylarda Sepken Gıda’nın halka arzıyla ilgili bir haber akışı olursa şaşırmamak gerekir. Şirket büyüme yolunda agresif adımlar atmaya devam ettiğinden, artık bu sene karlılık tarafında hiçbir beklentimiz kalmamıştır. Karlılığa 3. çeyrek enflasyon rakamları da destek vermediğinden, borsanın mazallah tekrar aşağı dönmesi durumunda MANGO’nun endeksten ayrışması mümkün görünmemektedir.

Teknik olarak, 1.75 seviyesi adeta mıknatıs görevi üstlenmektedir. MANGO’da zaman zaman yukarı ve aşağı yönlü hareketler yaşansa da, fiyat nihayetinde 1.75 seviyesine dönmektedir. 1.75 seviyesi aynı zamanda 1.25′ten 2.50′ye varan yükseliş trendinin de son Fibonacci düzeltme seviyesidir. Ayrıca MANGO’nun uzun vadeli ve kısa vadeli hareketli ortalamaları da 1.75′in hafif üzerindedir. Bu bağlamda hareketli ortalamaların (ve Fibonacci düzeltme seviyesinin) üzerinde gerçekleşecek birkaç kapanış tekrar yükseliş trendine girdiğimizi, 1.75′in manalı şekilde altında yaşanacak birkaç kapanış ise düşüş trendinin devamını işaret edecektir.

Önemli Uyarı

Burada yer alan yorum ve bilgiler bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım Danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak Yatırım Danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Tags:

 

Yazar Hakkında

Daha Fazlası İçin | Ziyaret Edin Batırım Uzmanı

 

7 Yorum

 1. mudavim diyor ki:

  hülasai kelam ayhan ve mehmet beylerin sistemindeki dişlileri donmekte arad kalan ky ise tabiri caizse melemektedir vede bu en iyi ihtimalle 2012/1 çeyrek rakamlarına kadar devam edecek goruntudedir:) şayet ayhan ve mehmet beyler âli cenaplık edip bahşederlerse 2,00 lı rakamlar zor değil ancak bu hiç olmamıştır su takribi 1-1,5 senelik sürecte..

  yorum larınız için teşekkür ler alper bey..

 2. Deniz Erkmen diyor ki:

  Analiz için çok teşekkürler Alper bey. Analiz konusunda benim merak ettiğim nokta, sebze ve meyve fiyatları ile Mango’nun karlılık oranları arasındaki ilişkiyi neye göre kurduğunuzdur.
  2010 4.çeyreğe ve 2011 1.çeyreğe bakınca sebze-meyvenin TÜFE oranı ile karlılık arasında bir koreleasyon var gibi görünmesine karşın daha önceki dönemlerde acaba aynı koreleasyon var mıdır, Bu konuda geçmişe dönük bir çalışma belki daha sağlıklı sonuçlar verecektir.

  Bu noktaya takılmamın temel sebebi de şu, şirket 2011 2.çeyrekte şimdiye kadarki hiçbir bilanço döneminde açıklamadığı kadar düşük bir yüzdesel karlılık(Brüt kar/Satışlar) açıkladı.

  Bu konuda sözleşmeli çiftçilerle yaptığı anlaşmaların içeriğini bilmek(sabit fiyatlı ya da hal fiyatına göre dalgalanan bir fiyat) karlılık öngörüsü için aslında daha aydınlatıcı olacaktır gibi geliyor. Bu konuda şirket ne yazıkki ne faaliyet raporlarında ne de bilanço dipnotlarında bir bilgi vermemektedir.

 3. Alper Özdamar diyor ki:

  Biz teşekkür ederiz sayın müdavim, biz teşekkür ederiz.

 4. Alper Özdamar diyor ki:

  Deniz Bey merhaba,

  Güzel noktalara parmak bastınız. Şirketin 2011 yılı cirosu çok ciddi şekilde büyüdüğünden, önceki yıllardaki marjların sebze – meyve fiyatlarıyla korelasyonu çok önem arz etmiyor bana göre. Önceki yıl verilerindeki korelasyona bakacaksak bile, muhakkak ciroyla ağırlıklandırma yapmak gerekir. 2011 yılında ciro patladığına göre, bu yılın verileri ağır basacaktır böyle bir uygulamada.

  Temel olarak da şirket hem işin ticaretini (çiftçiden al – halde sat), hem de üretimini yapıyor. Üretim tarafında fiyatların yükselmesi şüphesiz marjlara olumlu yansır. Şirket ticaret tarafında marjlarını sabit tutsa, fiyatların yükselmesi marjlara daha az olmakla birlikte yine olumlu etki eder. Her halükarda, fiyatların yükselmesi nominal olarak ciroyu ve karı büyütür. O yüzden sebze – meyve fiyatlarının yükselmesi MANGO için iyidir diyebiliriz. Ama haklısınız, fiyatların her yükseldiği yıl marjlar kesinlikle genişleyecek diye bir kaide yok.

  Şirketin ara dönemlerdeki faaliyet raporu çok sınırlı, yılsonu rapor daha iyi ama yine bu analizi hakkıyla yapabilmek için ihtiyaç duyduğumuz veriler yok.

 5. by kabzımal diyor ki:

  sn alper bey mango sanırım bilanço acıklamış bir bialnço analizi zamanıdır die düşündüm ilk msjımı hernekadar nereye yazacagımı düşünsemde burası uygundur dedim.. kolaylıklar dilerim..
  http://www.kap.gov.tr/yay/Bildirim/Bildirim.aspx?id=176032

 6. Alper Özdamar diyor ki:

  Sayın by kabzımal,

  Desenize iş başa düştü! Haftasonu bir MANGO bilanço analizi yapalım o halde. Çok işimiz var çok!

 7. Alper Özdamar diyor ki:

  Sn. by kabzımal,

  Şöyle hızlıca bir baktım. Belki de kendimi en kötüye hazırladığım içindir ama 3. çeyreği ucuz atlatmışız be! 4Ç ve 2012 1Ç ile beraber inşallah daha güzel sulara yelken açacağız.
  Hayırlısıyla.

  Haftasonu detaylı inceleyeceğim ama böyle üstünkörü olmaz :)