CEMAS_Logo

Bu yazıda geçtiğimiz aylarda hisse senetleri operasyona kurban giden, pek çok küçük yatırımcının ilgi duyduğu Çemaş Döküm Sanayi (CEMAS) şirketini ele alacağız.

Çemaş Döküm’ün bilançosu incelendiğinde, 121 milyonluk bilanço büyüklüğünün yalnızca 36 milyonunun (30%) özsermaye ile finanse edildiği ortaya çıkmaktadır. Sadece 2,5 milyonluk finansal borcu bulunan şirketin bilançosundaki en önemli pasif kalemi 53 milyonluk ilişkili taraflara borçlardır. Böylesine ciddi bir rakamı yazının ilerleyen bölümlerinde daha detaylı inceleyeceğiz. Şirketin ortaklık yapısına dair birkaç rahatsızlık kaynağını da şimdilik öteleyip, muhafazakar yatırımcının Çemaş Döküm’ün bilançosuna kuşkuyla yaklaşmasında fayda olduğunu belirtelim.

Çemaş Döküm’ün 6 aylık gelir tablosu, bilançosuna göre daha iç açıcı görünmektedir. Buna göre şirket cirosunu geçen yılın aynı dönemine göre 136%, brüt karını 327%, faaliyet karını 438% oranında artırmıştır. 2010 yılının ilk 6 ayında kar edemeyen Çemaş Döküm, 2011 yılının ortasında 4,5 milyonluk net kar elde etmiştir. Rakamlardan anlaşılacağı üzere şirketin kar marjlarında önemli bir genişleme yaşanmıştır. 6 aylık rakamlara göre Çemaş Döküm 2010 yılının aynı döneminde esas faaliyet dışı işlerden nette -0,7 milyon zarar ederken, 2011 yılında 0,8 milyon kar etmiştir. Bu 1,5 milyonluk takviye şirketin net karına olumlu yansımıştır. Dipnotlardan anlaşıldığı kadarıyla, bu fark tam da 1,6 milyonluk menkul kıymet satış karları kaleminden gelmektedir. Netice itibariyle, bir defaya mahsus gelir olduğundan, biz bu geliri yılsonu kar projeksiyonumuzdan düşüp çarpanlara öyle yansıtacağız.

Yılın ilk yarısında 4,5 milyon kar eden Çemaş Döküm’ün, ikinci yarıda muhafazakar varsayımla 3,6 milyon kara ulaşması beklenebilir. Bundan bir defaya mahsus geliri de düştüğümüzde ikinci yarıda 2 milyon, 2011 yılı içinse toplam 6,5 milyonluk net kar rakamına ulaşıyoruz (daha iyi olursa canımıza minnet). Bu rakam 18% gibi kuvvetli bir özsermaye karlılığı oranına işaret etse de, F/K çarpanı 12,5x şeklinde ortalamanın üzerinde oluşmaktadır. Çemaş Döküm’ün PD/DD oranı ise 1,55x civarında seyretmektedir.

Şimdi derin bir nefes alıp, Arap saçı bölümüne hızı bir giriş yapalım. Öncelikle CEMAS’ın en büyük hissedarının 26%’lık pay ile Ege Kraft Torba Sanayi adlı şirket olduğunu belirtelim. Akabinde Çemaş Döküm’ün Işıklar Holding bünyesindeki irili ufaklı pek çok şirketle borç/alacak ilişkisi içerisinde olduğunu vurgulayalım. Çemaş Döküm’ün ilişkili taraflardan 15 milyonluk alacağına karşılık, 53 milyonluk borcu bulunmaktadır. Maalesef bu rakamların önemli bölümünü normal ticari borç/alacak değil, diğer borç/alacak kalemleri oluşturmaktadır. Şirketin en büyük borcu sırasıyla 36 milyon ile Ege Kraft Torba Sanayi ve 10 milyon ile Işıklar Yatırım Holding’e karşıdır. Bağımsız denetim raporundan anlaşılmaktadır ki Çemaş Döküm, Özışık İnşaat ve Enerji adlı şirketi önce Ege Kraft şirketinden alıp, sonra bu şirkete aynı fiyata geri satmıştır! Çemaş Döküm ayrıca, Niğbaş Niğde Beton Sanayi adlı şirketi 43 milyon karşılığında Işıklar Yapı Holding’den satın almıştır. Detaylı inceleme imkanı bulamasak da, raporda bu tutarın tam 29 milyonunun Çemaş Döküm bilançosuna şerefiye olarak yansıtıldığı belirtilmiştir. Muhafazakar yatırımcı böyle bir duruma tepkisiz kalmaz. Bu arada kafalar yeterince karışmadıysa şunu da belirtelim: Niğbaş Niğde Beton Sanayi şirketinin halka arzı için hazırlıklara da başlanmıştır! Niğbaş başarılı bir halka arz ile yüksek fiyattan küçük yatırımcıya pazarlanabilirse, en azından CEMAS hissesi için olumlu bir gelişme olur. Yani bu şerefiyenin bir kısmı yatırımcıdan tahsil edilebilir. Son bomba ise, CEMAS’ın sermayesini bedelli sermaye artırımı yöntemiyle 23 milyondan 75 milyona çıkaracak olmasıdır. Hisse başı 1,00 TL fiyattan gerçekleşecek bedelli sermaye artırımıyla ilgili düşebileceğimiz olumlu bir not ise, şirketin kasaya girecek nakdi hangi projelerde ne şekilde değerlendireceğinin detaylı biçimde kamuyla paylaşılmış olmasıdır. Yatırımlar tatmin edici görünmektedir.

Çemaş Döküm, bir grup şirketini ana ortağından satın alıp, daha sonra aynı fiyata geri satmıştır. Çemaş Döküm, başka bir grup şirketini bize göre pahalı fiyattan devralmıştır; fakat bu şirketi muhtemelen daha da pahalı fiyata halka açmaya soyunmaktadır. CEMAS bir de önemli oranda bedelli sermaye artırımı açıklamıştır. Netice itibariyle biz bu işin içinden çıkmakta bir hayli zorlandık. Kağıdın kıymet-i hakikiyesi nedir, fikir sahibi olamadık.

Önemli Uyarı
Burada yer alan yorum ve bilgiler bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım Danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak Yatırım Danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Tags: